قایق‌رانی در آب‌های خروشان یک فعالیت سنگین ورزشی است که در آن از یک قایق کوچک برای پاروزنی در مسیر یک رودخانه استفاده می‌شود. معمولا برای افزایش هیجان آن، این کار در مسیرهای خروشان آب انجام می‌شود. این فعالیت از دهه ۷۰ میلادی به صورت یک ورزش محبوبیت پیدا کرد.

از جمله نکات قابل توجه در این ورزش درجه بندی رودخانه هاست .درجه ها از 1 تا 6 می باشد . در درجه یک حتی کودکان اجازه ورود دارند زیرا میزان خروشانی رودخانه بسیار جزیی می باشد .در درجه 6احتمال مرگ ورزشکاران بدیل عوارض بسیار خطرناک در مسیر رودخانه می رود و فقط افراد بسیار فنی می توانند در ان قایقرانی کنند. در ایران رودخانه های زیادی وجود دارد که در آن این ورزش انجام می گیرد.

رفتینگ به معنی "کلک سواری" و یا "قایقرانی در رودخانه‌های خروشان" است که به انگلیسی White Water Rafting نامیده می‌شود. این فعالیت تفریحی-ورزشی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز بوده و یکی ار بهترین نمونه‌های سفرهای اکوتوریستی، توریسم ماجراجویانه و توریسم ورزشی است. رفتینگ یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های گردشگری بوده و شرکت‌های توریستی طراز اول بسیاری در سراسر دنیا به صورت تخصصی اقدام به طراحی و اجرای اینگونه سفرها می‌نمایند.

منبع :http://fa.wikipedia.org

 

+ نوشته شده توسط کوشا کاشانی یکتا در دوشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۹ و ساعت 15:17 |